Alışveriş Sepetim
PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.
32,144
34,913

Wefood Organik Karabiber 80 gr

Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiğinde

Wefood Organik Karabiber Tozu

Kırmızı, sarı, yeşil ve daha nice renkleriyle baharatlar, yemekleri hem estetik bir görünüme hem de doyumsuz bir lezzete kavuşturuyor. Ancak içlerinden biri gerek rengi gerekse de tadıyla, diğerlerinden tamamen ayrı bir kategoride yer alıyor. Üstelik bu kendine özgü yapısını, üye olduğu bitki familyasıyla da net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu baharat, elbette “karabibergiller” ailesinin kurucu üyesi olan karabiber!

Kendisi küçük fakat lezzeti dünyalara bedel olan karabiber, pek çok kültürde “baharatların kralı” olarak adlandırılıyor. Anavatanı Hindistan olarak bilinmesine karşılık, uygun iklim koşullarına sahip pek çok Güney Asya ülkesinde de yetişiyor. Tabii benzersiz tadı ile bugün sadece kıtasında değil, tüm dünyada yaygın olarak tüketiliyor. Peki, mutfağınızdaki toz karabiberin kendi doğasından, orijinal tohumundan, hatta katkısız ve koruyucusuz bir şekilde sofranıza geldiğini anlayabilir misiniz? 

Organik Toz Karabiber Nedir?

Organik toz karabiber, GDO’lu tohum ve zirai ilaç gibi yapay müdahaleler uygulanmadan üretilmiş, organik sertifikalı karabiberlerden elde edilen bir baharat çeşidini oluşturuyor. Asma tipi küçük ağaçlarda yetişen ve üzüm benzeri çoklu salkımlarla büyüyen karabiber, dalındayken pek çok bitki gibi yeşil görünüyor. Olgunlaşmadan toplanıp kabuklarıyla birlikte kurutularak siyah, gri, koyu yeşil ve kırmızı renklere dönüşüyor. Ardından öğütülerek toz halde tüketime sunuluyor.

Wefood Organik Karabiber Tozu Nasıl Yapılır?

Wefood Organik Karabiber Tozu, Sri Lanka’da yetişen yüksek kaliteli ve uluslararası organik tarım sertifikalı karabiberlerden üretiliyor. Yeterli büyüklüğe ulaştığında elle toplanan karabiberler; besin değerini kaybetmemesi için ısıl işlem uygulanmadan, doğal şartlarda kurutuluyor ve öğütülüyor. Bu esnada hijyen koşullarının sağlanmasına da maksimum hassasiyet gösteriliyor. Ürünün doğal glutensiz yapısının korunması adına başta sona tüm üretim süreci, çapraz bulaşma riskine karşı sadece glutensiz ürünlerin bulunduğu özel hatlarda gerçekleştiriliyor. Son aşamada ise ürünler, hiçbir katkı ve koruyucu ilave edilmeden güvenilir cam kavanozlarıyla buluşuyor.

Toz Karabiber Faydaları ile Beslenmeye Nasıl Katkı Sağlar?

Karabiberin faydaları, ağırlıklı olarak içerdiği piperin adlı aromatik bileşenle özdeşleştiriliyor. Karabibere özgün tadını veren piperin, aynı zamanda aktif bir madde olarak vücuda çok yönlü destek de sağlıyor. Bu doğrultuda karabiberin hücresel aktivitelere olan etkisi, özellikle de kış aylarında sıkça gündeme geliyor. Halk arasında ise baharat olarak kullanımından sonra en çok solunum yolları için tüketiliyor.

Karabiberde antioksidan zengini fenollerin (P vitamini) yanı sıra diğer güçlü antioksidan kaynakları olan A ve C vitaminleri de bulunuyor. Bu vitaminler arasında ayrıca, kalsiyum emilimini destekleyen K vitamini de yer alıyor. Karabiber, aynı zamanda potasyum, magnezyum ve demir minerallerini de içeriyor. Tüm bu özellikleri bakımından, sofralara sadece lezzetli bir ürün olduğu için değil pek çok açıdan değer katıyor.

Toz Karabiber Ne İşe Yarar?

  • Yiyeceklere iştah açıcı ve lezzetli bir aroma kazandırıyor.
  • Toz yapısı sayesinde tüketim esnasında da doğrudan kullanılabiliyor.
  • Piperin bileşeni ile hedefe yönelik beslenmede yardımcı gıda olarak tüketilebiliyor.
  • Vücudun günlük faydalı bileşen ihtiyacını çok yönlü şekilde karşılamaya yardımcı oluyor.
  • Glutensiz ve tamamen bitkisel içeriğiyle çölyak hastaları, veganlar vb. farklı tüketim önceliği bulunan kişiler için ideal bir kullanım sunuyor.

Toz Karabiber Nasıl Kullanılır? Tariflere Nasıl Dahil Edilebilir?

  • Bitki çayları veya detoks amaçlı tükettiğiniz su karışımlarına ilave edebilirsiniz.
  • Et, sebze yemekleri, çorbalar, mezeler, soslar ve hazır atıştırmalıklara ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • Bal ile karıştırarak doğal besin takviyesi amacıyla kullanabilirsiniz. 
  • Tuzlu hamur işlerinin yapımında harç malzemesine veya hamura ekleyebilirsiniz.

Toz Karabiber Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Wefood Organik Karabiber Tozu, doğal içeriği ve yüksek kalitesiyle az miktarda kullanımda dahi damakta belirgin bir şekilde hissedilebiliyor. Ürün orta acılık seviyesine sahip olmasının yanı sıra, fazla kullanımı halinde yemeklerin acılık oranını artırarak diğer besinlerin tadını bastırabiliyor. Bu nedenle dengeli bir lezzet elde etmek adına, ürünün porsiyon başı bir çimdik (çay kaşığının ucu ile) kullanımı yeterli oluyor. Ancak kullanım miktarını istediğiniz acılık seviyesine göre artırmayı da tercih edebilirsiniz.

Toz Karabiberin Saklama Koşulları Nedir?

 

Toz karabiberin lezzetini, yapısını ve besin değerini koruyabilmesi için nem ve yüksek sıcaklıktan uzakta, doğrudan ısı ve ışık almayan serin bir ortamda ağzı kapalı olarak saklanması gerekiyor. Wefood Organik Karabiber Tozu, tazeliğini ilk günkü gibi koruyabilmesi için ideal gramaja sahip cam kavanozuyla satışa sunuluyor. Böylece gereken saklama koşulları için en uygun şartları sağlıyor.

Diğer Özellikler
Stok Kodu202
MarkaWEFOOD
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.