Alışveriş Sepetim
PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.
32,144
34,913

Wefood Organik Çörek Otu 90 gr

Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiğinde

Wefood Organik Çörek Otu

Tarihi ve güncel pek çok kaynakta “binbir derde deva” olarak anılan çörek otu, zengin aromasıyla Türk mutfağının en sevilen lezzet tamamlayıcıları arasında yer alıyor. Hamur işlerinin tadını ve görünümünü zenginleştiren bu minik taneli baharat, aromatik özelliğinin yanı sıra faydalı içeriğiyle de öne çıkıyor. Bu yönüyle koruyucu ve tamamlayıcı uygulamalarda da sıkça tercih ediliyor.

Anavatanı Güneybatı Asya olarak bilinen çörek otunun üretimi, uygun şartlara sahip olan Orta Doğu ve Anadolu topraklarında da yaygın olarak yapılıyor. Wefood ise Anadolu’nun birinci kalite çörek otu tohumlarını, organik tarım sertifikası ayrıcalığıyla tüketicilerine sunuyor. Wefood Organik Çörek Otu sadece GDO’suz tohumlarla üretilmekte olup, yetişme aşamasında da hiçbir zirai ilaca maruz kalmıyor. Ardından koruyucu, tatlandırıcı, renklendirici vb. hiçbir yapay katkı ilave edilmeden; tamamen doğal olarak tüketime hazır hale getiriliyor.

Çörek Otu Nedir?

Çörek otu adlandırması, düğün çiçeğigiller familyasına ait otsu bir bitki türü için kullanılıyor. Baharat olarak tüketilen çörek otu, aslında bu bitkinin tohumlarından oluşuyor. Çörek otu, damakta hafif ferahlık hissiyle birlikte yoğun bir tat bırakıyor. Ürün doğrudan baharat olarak tüketilebilmekle birlikte farklı şekillerde de kullanılabiliyor. Buna bağlı olarak “Çörek otu nasıl tüketilir?” sorusunu çay, yağ, tonik, toz vb. örneklerle yanıtlamak mümkün oluyor.

Wefood Organik Çörek Otu Nasıl Yapılır?

Wefood Organik Çörek Otu, organik tarım kapsamında tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle yetiştiriliyor. Bu doğrultuda ürünler, olgunlaşmayı hızlandıran veya bitki üzerinde yapay koruma katmanı oluşturan kimyasallar kullanılmadan üretiliyor. Çörek otunun doğal glutensiz yapısının korunması için sadece glutensiz ürünlere özel hatlar tercih ediliyor. Böylece üretim sürecinin başından sonuna dek çapraz bulaşma riskinin de tamamıyla önüne geçiliyor. Son aşamada ise ürünler, yüzde 100 katkısız şekilde güvenilir ve hijyenik cam kavanozlarına dolduruluyor.

Çörek Otu Faydaları ile Beslenmeye Nasıl Katkı Sağlar?

Çörek otunun faydaları, ağırlıklı olarak içerdiği timokinon adlı etken madde ile özdeşleştiriliyor. Fitokimyasal (bitki kökenli kimyasal) bir madde olan timokinonun, vücuttaki pek çok sistem üzerinde kanıtlanmış etkileri bulunuyor. Bu içeriği sayesinde çörek otu, alternatif uygulamaların yanı sıra farmakolojide de yaygın bir ham madde olarak sıkça kullanılıyor. Ancak çörek otu tohumunun faydaları, elbette bu kadarla kalmıyor!

Birçok tohum çeşidi gibi çörek otu da doymamış yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve aminoasitler bakımından oldukça zengin bir beslenme sağlıyor. İçeriğinde yüzden fazla bileşen olduğu bilinen bu minik tohumlar, ayrıca kendine özgü nigelin adlı bir etken maddeyi de içeriğinde barındırıyor. Güçlü bir antioksidan çeşidi olan nigelin, bu özelliğinden dolayı vücuttaki tüm sistemleri destekleyerek normal fonksiyonlarının korunmasına katkı sağlıyor.

Çörek Otu Ne İşe Yarar?

 • Hamur işi ve yemeklerin lezzetini artırıyor.
 • Vegan beslenmesi için ideal bir protein kaynağı olma özelliği taşıyor.
 • Gluten hassasiyeti olanlar ve çölyak hastaları tarafından güvenle tüketilebiliyor.
 • Hedefe yönelik beslenmede tek başına veya yiyeceklerle, yardımcı gıda olarak kullanılabiliyor.
 • Günlük takviye edici gıda olarak tüketimi de tercih ediliyor.
 • Çörek otu çayı olarak tüketilebiliyor.
 • Doğrudan soğuk presleme veya zeytinyağında bekletme yoluyla çörek otu yağı elde edilebiliyor.
 • Sıcak-soğuk demleme ile cilt toniği olarak kullanılabiliyor.
 • Öğütülerek çörek otu tozu şeklinde tüketilebiliyor.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır? Tariflere Nasıl Dahil Edilebilir?

 • Her sabah tek başına tatlı kaşığı ile tüketebilirsiniz.
 • Yoğurt, kahvaltılık gevrek, müsli veya granolalarınıza ekleyebilirsiniz.
 • Börek, poğaça, tuzlu çörek, ekmek vb. tariflerinizde kullanabilirsiniz.
 • İçim sıcaklığındaki suya ilave ederek çay veya tonik elde edebilirsiniz.
 • Zeytinyağı ile karıştırıp bekleterek faydalı bileşenlerinin yağa geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Değirmende öğütüp çörek otu tozu elde ederek daha kolay sindirim imkanı yaratabilirsiniz.
 • Sebze ve et yemeklerine ilave ederek gurme lezzetler deneyebilirsiniz.

Çörek Otu Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Çörek otu, içerdiği yüksek etkili bileşenler nedeniyle fazla miktarda tüketildiğinde vücutta bazı ciddi yan etkilere yol açabiliyor. Bu nedenle çörek otu tüketiminde, günde toplam üç çay kaşığının aşılmaması öneriliyor. Çörek otunu tariflerde kullanmak isterseniz, miktarı porsiyon başına bir çimdik (çay kaşığının ucu) olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece diğer malzemelerin tadını bastırmadan dengeli bir lezzet elde edebilirsiniz.

Çörek Otunun Saklama Koşulları Nedir?

Çörek otu bir tohum çeşidi ve aynı zamanda kuru gıda olduğundan, tazeliğini uzun süre boyunca koruyabiliyor. Ancak ürünün ağzı kapalı bir şekilde saklanması, bununla birlikte nem ve yüksek sıcaklıktan uzak tutulması gerekiyor. Wefood Organik Çörek Otu, ideal gramaja sahip cam kavanozlarda satışa sunuluyor. Bu sayede her zaman ilk günkü gibi taze ve lezzetli bir tüketim sağlıyor. Size de ürünü sadece, kapağını kapattığınızdan emin olacak şekilde, loş ve serin bir ortama yerleştirmek kalıyor. 

Diğer Özellikler
Stok Kodu197
MarkaWEFOOD
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.